hukuk haberleri
Talep MİT'ten geldi, HSYK karar verdi... Telefon dinlemelerinde yeni dönem! Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Telefon dinlemek isteyen Ankara 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuracak. Dinleme kararları için artık ihtisaslaşmış mahkemeden izin alınacak.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın talebi doğrultusunda, iletişimin istihbari amaçlı değerlendirilmesi konularında ihtisaslaşmaya gidilmesi için yetkili mahkemeyi belirledi.

Resmi Gazete’de yayınlanan HSYK kararına göre, iletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması konusunda karar vermek üzere 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri yetkilendirildi.

Karar uyarınca;

04/07/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanununun ek 7 nci maddesi, 10/03/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununun ek 5 inci maddesi, 01/11/1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 6 ncı maddesinde belirtilen düzenlemeler doğrultusunda, iletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması konularında karar vermek üzere Ankara 4 üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinin yetkilendirilmesine,

Bu çerçevede mahkemeye gelecek işlerin mahkeme başkanı tarafından yapılacak iş bölümüne ve/veya nöbet çizelgesine uygun olarak koordineli bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına karar verilmiştir.

 

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye