hukuk haberleri
Sosyal medyayı sarsan soru: Nasıl kayyum olurum? Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Sosyal medya başta olmak üzere bir çok mecra ve çevrede şu sıralarda en çok konuşulan konu ‘Kayyumluk’… Son sebep ise dünkü kayyum atamaları. Kayyumların alacağı aylık ücret 105 bin lira olunca yoğun bir tartışma da kendiliğinden gelişiyor. Peki nasıl kayyum olunur, ücret nasıl belirleniyor ve dahası bu süre ne zamana kadar devam eder?. Hurriyet.com.tr bu soruların yanıtlarını uzmanlara sordu.

Geçtiğimiz ay Koza İpek Grubu’na yapılan kayyum atamasından sonra dün de Kaynak Holding şirketlerine kayyum ataması yapıldı. Toplam 19 şirket ile bir dernek ve vakfa yapılan 7 kişilik kayyum heyeti, her bir şirket için 5’er bin lira alacak. Bu da, kayyum başına aylık 105 bin lira olarak hesaplanıyor.

Belki de “Aylık 105 bin lira maaş” başlıklarının da etkisi ile dünden bu yana yüzbinlerce kişi aynı tartışmanın içinde. Hatta, Twitter’da açılan “Kayyum olsam” hashtagi en çok konuşulan konuların başında geliyor. Konunun uzmanlardan akıllardaki soruların yanıtlarını aldık.

*KAYYUM KİMLERDEN SEÇİLİYOR?

-Hukuktaki ifade şekli ‘Kayyım’ olan ancak gündelik dilde kayyum olarak bilinen kayyum atamasını mahkeme yapıyor. Normalde her yargı çevresinde bağlı bulunan bir yargı komisyonu var. Bu komisyonda, bilirkişi ve kayyumlar listesi bulunuyor. Mahkemeler veya sulh ceza hakimlikleri de atayacakları kayyumları bu listeden seçebiliyor. Ancak bu şart değil, hakim re’sen de atama yapabilir. Kendisinin yaptığı araştırma veya savcılığın önerisi doğrultusunda kayyum ataması yapabilir.

*ÜCRETLER NASIL BELİRLENİYOR

-İki tür kayyumluk var. Biri yönetici, diğeri denetici kayyum. Yönetici kayyumlar, diğerlerine göre daha fazla ücret alıyor. Çünkü, hem sorumlukları hem işleri daha fazla. Ticaret davalarında kayyumlara ödenen ücret aylık bin-2 bin lira arasında değişiyor. Burada ücret belirlemede, şirketin cirosu, kayyumların çalışma saatleri göz önüne alınarak belirleniyor. Yasada net bir hüküm olmadığı için, mahkeme heyeti ve sulh ceza hakimi takdir yetkisini kullanarak bir ücret belirleyebiliyor.

*ÜCRETİ FAZLA BULAN KAYYUM NE YAPABİLİR?

Kaynak Holding örneğinde ortaya çıktığı bir kayyum aylık 105 bin lira ücret alacak. Peki, bu ücret taktir edilen kayyum, ‘Bu ücret bana fazla, ben daha az bir miktar talep ediyorum’ derse ne olur. Bu durumda, hakimlik veya mahkeme talep edilen miktar ne ise onun verilmesini sağlar.

*KAYYUMLUK NE ZAMANA KADAR SÜRER?

-Kayyumluk uygulamasının sıklıkla uygulamaya geçtiği davalar ticaret davaları. Özellikle mali sıkıntıya giren şirketlerin iflas erteleme davalarında mahkeme kayyum ataması yapıyor. Bu davalarda bir kayyum en fazla 4 yıl görev yapabilir. Savcılıkların yürüttüğü, Koza İpek-Kaynak Holding soruşturmalarında ise, savcı davasını açana kadar kayyum görevini sürdürür. Dava açıldıktan sonra devreye ilgili mahkeme girer. Mahkeme, soruşturma aşamasında atanan kayyumlarla devam edebileceği gibi, değiştirebilir de, görevlerine son da verebilir.

TAKDİR YETKİSİ SINIRLANDIRILMALI

İstanbul Barosu avukatlarından Şevket Çelik, kayyumluk uygulamasını yakından takip eden isimlerden. Av. Çelik, baktıkları dosyalar gereği yüzlerce kayyum ile mesai yürütmek durumunda. Av. Çelik, ticaret davalarındaki kayyumluk uygulaması için İcra İflas Kanunu, ceza soruşturmalarında ise TCK ve Ceza Muhakemeleri Kanunu hükümlerinin geçerli olduğunu kaydetti. Av. Çelik, yargı komisyonu listesinde olmayan bir kişinin de kayyum olarak atanabileceğini, ancak bu durumun tartışmalara yol açabileceğini kaydetti. Av. Çelik, kayyumlara ödenen ücret konusunda ise “Takdir hakkının sınırlandırılması lazım” dedi.

NE ANLAMA GELİYOR?

Türk Dil Kurumu’na göre kayyumun anlamı şöyle: “Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse.”

Dinçer GÖKÇE/Hürriyet

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye