hukuk haberleri
Kredi kartı yıllık ücreti ve Hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Bahçenizi yol gibi kullananlara engel olmazsanız bahçeniz yol olacak. Yani siz hakkınızı aramadığınız zaman (şimdilik her yıl 5 milyar dolar sizin cebinizden 15 bankanın cebine aktarılacak) kimse aramayacaktır. Ne dersin 50 milyon Kredi kartı ve Banka Hesabı sahibi tüketiciler olarak hep birden hak aramak gerekmez mi?
Sayın Kredi Kartı Aidatı ve Hesap İşletim Ücreti Mağdurları,
1. YILLIK ÜYELİK (AİDAT) ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :
Bugünlerde kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde “yıllık üyelik ücreti”, “kredi kart aidatı”, “hesap işletim ücreti” vb. isimler altında muhtelif miktarlarda para talep edilmektedir.
Her ne kadar kredi kart kullanıcısı veya banka hesabı sahibi ile banka arasında imzalanmış sözleşmelerde bu ücretin istenebileceğine dair düzenleme mevcut ise de 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince talep edilen bu ücretlerin alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararıda mevcuttur.

» Kredi kartı aidatı için Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü İsmail Kalender ne dedi?
» Bankacılık müşteri hakları
» Bankadan Yapılan İşlemlerde (Kredi Kartı, Kredi Talebi veya Banka kartı sözleşmeleri) belgenin bir örneğini isteme Dilekçesi.
1 - İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Bankayı arayarak kredi kartı ekstrelerinizin tamamını isteyiniz.( E-mail,Kargo,Faks şeklinde gönderebiliyorlar). Sonrasında ekstrelerinizi inceliyorsunuz yıllık kart ücreti kesilen ekstrelerinizin çıktısını alınız. Yukarıdaki itiraz dilekçesini doldurup ücret kesilen ekstrelerinizi dilekçeye ekleyiniz ve iadeli taahütlü posta ile PTT'den banka’ya gönderiniz.
kredi-karti-ucret-iadesi
Dilekçeyi gönderdikten sonra en geç bir ay içerisinde size banka geri dönüş yapacaktır. Eğer olumlu yanıt alamazsanız aşağıdaki ikinci maddedeki adımı uygulayınız.
NOT : Yapacağınız bu itiraz hesap ekstresini ödeme zorunluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.» Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı karını indirmek için tıklayınız.
2. HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :
1 - İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Hesabınızdan "Hesap İşletim Ücreti" vb bir isimle kesinti yapıdığını farkettikten sonra en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahütlü posta ile PTT'den banka’ya göndermelisiniz.
kredi-karti-uckredi-karti-ucret-iadesiret-iadesi

2 - Paranız İade Edilmesse TSHH'e Başvurmalısınız : Tahsil edilen haksız ücret size 30 gün içinde iade edilmez ise ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine aşağıdaki dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapınız.
(TSHH'e verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız)
Dilekçenize aşağıdaki kararlarında çıktısını alarak ekleyiniz.
Banka Hesap İşlem Ücreti İade Kararı
Banka Hesap İşlem Ücreti İadesi Yönünde Tüketici Mahkemesi Onama Kararı

Alıntı: http://www.tuketiciler.org

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye