hukuk haberleri
İntibak zammı kararının Nisan ayında verilmesi bekleniyor Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

İntibak zammı, 2000 yılı öncesinde emekli olan 2 milyon kişiye verilmişti. 2000 yılı sonrasında emekli olanların umutla beklediği intibak zammı konusundaki kararın Nisan ayında verilmesi bekleniyor.

Emekliler intibak zammı konusunda gelişmeleri yakından takip ediyor. Büyük bir umutla beklenen intibak zammı 2000 yılı öncesinde emekli olan 2 milyon kişiye verilmişti. Şimdi ise 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlar intibak zammı konusunda çıkacak kararı beklemeye koyuldu.

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, daha sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) de intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yapılması için Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde dava açmıştı. Davanın son duruşmasında, emekliler aleyhine olan bilirkişi raporu iptal edilmişti. Yeni bilirkişi raporunun hazırlanmasına karar veren mahkeme, davayı 2 Şubat tarihine ertelemişti. Ancak henüz bir açıklama yapılmadı.

Bilirkişi raporunda bir gecikme olmazsa, davada kararın 2 Şubat günü açıklanması bekleniyordu. Ancak kesin açıklama henüz yapılmadı. Mahkeme olumlu bir karar verirse, milyonlarca emekliye intibak zammı yolu açılmış olacak. Emekliler, kararın olumlu çıkacağından umutlu. Eski emeklilere yapılan intibak zammının eşitsizliğe neden olduğunu savunan emekliler, "2000'den önce emekli olanların maaşı intibak zammıyla bizimkini geçti. Aynı şartlarda emekli olan herkes eşit maaş almalı. Bu nedenle bizlere de intibak zammı yapılması şart" diye konuşuyor.

BİLİRKİŞİ RAPORU

İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz'ün açtığı davada, bilirkişi hazırladığı raporu sundu. Emekliler aleyhine olan bilirkişi raporuna, Hamdi Öz karşı çıktı. Mahkeme, itirazı haklı bularak, yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasına hükmetti. Yeni bilirkişi raporunun ele alınacağı intibak davası, 29 Nisan'a ertelendi.

2000 YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLARIN DA MAAŞI ARTACAK

Hamdi Öz, davaya çok iyi hazırlandıklarını söyleyerek, şunları kaydetti: "Belgelerimiz ve delillerimizle gitmiştik. Bu yüzden de mahkeme yeni bir bilirkişi raporunun hazırlanmasına karar verdi. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olanlar ilk çıkan intibak yasasından faydalanırken, 1 gün sonra 01.01.2000'de emekli olanlar yararlanamadı. Zam alamadılar. Bu bir çarpıklık, bunu tutanaklarla dile getirdik. Mahkeme de bizi haklı buldu. İntibak çalışması yeniden ele alınacak."

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye