"> "> "/>
hukuk haberleri
Hukukçuların hazırladığı “Alaz” gösterime sunuldu Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Ankara Barosunca hazırlanan, Sivas Olayları'na ilişkin dava sürecinde yaşananları, hukukçuların ve müdahil avukatların dili ile anlatan "Alaz" adlı belgeselin gösterimi yapıldı.
Ankara Barosu Eğitim ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen gösterim öncesinde bir konuşma yapan belgeselin yapım sorumlusu ve Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Onur Tatar, "Sivas katliamı davasının, kamuoyuyla müdahil avukatların dili ile paylaşılmasının çok önemli olduğunu" söyledi.

Belgeselin tamamının, Ankara Barosunun teknik imkanlarıyla hazırlandığını belirten Tatar, şunları kaydetti:
"Cumhuriyetimizin temel değerlerine sahip çıkan ve bu değerleri kendisine misyon edinmiş Ankara Barosu, yönetici ve mensuplarıyla hukuk devletinin, demokrasinin, laikliğin, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi anlayışıyla geleceğe kalıcı bir eser bırakmak istedi."
Tatar, yaşananların unutulmaması, yapanların ise yaptıkları ile yüzleşmesi için Madımak Oteli"nin müzeye dönüştürülmesi ve firari sanıkların bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasının elzem olduğunu bildirdi.
Açış konuşmasının ardından avukat Onur Tatar'ın yapım sorumlusu olduğu ve hukukçuların büyük bir ilgiyle izlediği belgesel de; 2 Temmuz 1993 yılında 35 insanın ölümü ile sonuçlanan olaylar, 17 yıl süren ve daha da devam edecek olan yargılaması esnasında yaşananlar, mağdur ve müdahil avukatlarının dilinden aktarıldı.
Amatör bir ruhla, profesyonel bir anlayışla 6 aya yakın bir süre 1 kameraman, 1 seslendirmeci, 5 stajyer avukat, üç avukattan oluşan 8 kişilik ekip ile gerçekleştirilen belgesel, gelecek kuşaklar için örnek olacak bir çalışma. Kayıtları, seslendirmesi ve montajı tamamıyla Ankara Barosunda ve Ankara Barosunun teknik imkanlarıyla gerçekleştirilen bu çalışma esnasında 11 müdahil avukatla röportaj yapıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin görüntü ve fotoğraf arşivinden, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu tarafından davaya ilişkin yayınlanan kitaplardan, Milli Kütüphane'deki gazete arşivinden, Anadolu Ajansı ve televizyonlarda yayınlanmış görüntülerden yararlanıldı.
Olayda hayatını kaybedenlerin özel eşyalarının yer aldığı Sivas Şehitleri Müzesi ve Anıt Mezarlarından görüntü kaydı alındı.
Belgesele verilen "Alaz" ismini ise olayların ertesinde yaşananların etkisi ile çocuğuna "Alaz" ismini veren bir meslektaşlarından esinlenerek, onun duyarlılığından etkilenerek seçen Ankara Barosu bu çalışmayı, Sivas'ın 'Alaz'ının bütün Türkiye'yi sarmaması için hazırladı.
17 yıl süren Sivas Katliamı Davasının süreci belgeselde şöyle dile getirildi; 33 sanatçı ve aydının yakılarak katledildiği, binlerce kişinin katıldığı katliama ilişkin 18 gün gibi kısa bir süre içerisinde hazırlanan iddianameyle başlayan süreçte, Sivas Katliamı Davası 4 kez Yerel Mahkeme'ce, 2 kez Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca, 4 kez Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce karara bağlanmıştır. Binlerle ifade edilen göstericiler arasından sanık sayısı yalnızca 134 idi. Delillerin yeterince değerlendirilmemiş olması nedeniyle 60 kişi hakkında dava açılmadan takipsizlik kararı verildi. Kesinleşen hükme göre Sivas Katliamı yalnızca yangın çıkartarak adam öldürme fiilinden ibaret olmayıp Anayasal Düzenin İhlali suçu niteliğindedir. Ayırma kararı sonucu firari 7 sanık hakkındaki dava ise, halen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etmektedir. Yalnızca Türkiye'de aranmakta olan ve önemli bir bölümü yurt dışında olan sanıklar hakkında ayırma kararı gereğince zamanaşımı süresinin dolmasına değin kamu davaları bir süre daha devam ediyor görünecektir. Ancak sanıklar arandıkları süre içerisinde kamu organları ile yoğun temas içerisinde olmuşlardır. Firari sanıkların bazıları Türkiye'de evlenmiş, askerlik görevini yapmış, ehliyet almış, resmi kurum ve kuruluşlarda sigortalı olarak çalışmış olmalarına rağmen yakalanamamışlardır..."
Gösteriminin ardından, katkılarından dolayı avukatlar Şenal Sarıhan, Ali Sarıgül, Mehdi Bektaş, Erşan Sansal, Kemal Akkurt, Kazım Genç, Hüseyin Yüksel Biçen ve Fevzi Gümüş"e plaket verildi. Avukatlar, plaketlerini Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar ve Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Salih Akgül'den aldı.
Avukat Şenal Sarıhan, konuşmasında, Ankara Barosunun, "Sivas Olayları"na ilişkin iki önemli hizmeti gerçekleştirdiğini belirterek, "Bunlardan birisi; bu davaya sahip çıkmak, davanın tarafı olmak ve Cumhuriyetten yana olmaktır. Daha sonra bu davanın esas hakkındaki mütalaasını iki ciltlik bir kitap haline getirdi. Bugün de belgesel gösterimi ile yeni bir hizmet gerçekleştiriyor" dedi.
Belgeselin yapımına röportajlarıyla katkıda bulunan stajyer avukatlar ile kurgu ve montajda emeği geçen Baro Tv sorumlusu Çağlar Akpınar, belgeselin yapımcısı Onur Tatar ile birlikte plaketlerini alırken geleceğin hukukçularına kalıcı bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşadılar.

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye