hukuk haberleri
Hukukçular ayağa kalktı: Tepkiler çığ gibi! Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Savcı Mehmet Selim Kiraz için, Çağlayan Adliyesi'nde düzenlenen törenden sonra, öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Meslektaşları ve binlerce seveni tarafından uğurlanan Savcı Kiraz'ın şehit edilmesi, meslektaşları ve barolar tarafından yapılan açıklamalarla kınandı.

ANKARA

Çağlayan Adalet Sarayı’nda rehin alındıktan sonra şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz için Ankara Adliye Sarayı önünde anma töreni düzenlendi. Törene, Barolar Birliği ve Yargıtay temsilcileri yanı sıra Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, çok sayıda hâkim, savcı, avukatın yanı sıra adliye personeli katıldı. Böyle hadiselerin bir daha yaşanmamasını dileyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, herkesin huzur içinde, barış içinde hizmetlerini yapmak istediklerini belirtti. Kodalak, "Ateş düştüğü yeri yakar. Şehit olan savcımızın şu anda eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının, kardeşlerinin yaşadıklarını hepimiz çok iyi tahmin ediyoruz. Allah kimsenin başına böyle acılar vermesin. Allah böyle acılar yaşatmasın. Birlik ve beraberliğimizi de asla bozmayalım." dedi.

TOKAT

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Tokat'ta Adliye önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, çok sayıda avukat katıldı. Tokat Adliyesi önünde Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tokat Barosu tarafından düzenlenen törene Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Tokat Barosu Başkanı Faruk Bostancı, Cumhuriyet savcıları ve avukatlar katıldı.

Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın görevi başında şehit edilmesinin acısını yüreklerinde hissettiklerini belirterek, "Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz'a yapılan saldırı, onun şahsında tüm yargı mensuplarına ve yargı çalışanlarına yapılan bir eylemdir. Bu terör saldırısının arkasındaki zihniyeti biliyoruz. Bu zihniyet, insanlık suçu olan, terör ile ulaşılmak istenilen kargaşa ve kaos ortamını hedeflemektedir. Yapılan her türlü terör saldırısı ile istenilen kargaşa ve kaos ortamına hukukun gerekleri yerine getirilerek fırsat verilmeyecektir.Yargı mensupları olarak, hukukun üstünlüğünün, hak ve adaletin sağlanması yönündeki kararlılığımız ve irademiz daha da güçlenmiştir. Yapılan alçakça terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyor, merhum şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, şehidimizin bizlere emanet bıraktığı başta kederli ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, tüm yargı camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz" dedi.

ANTALYA

İstanbul'da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törende konuşan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, bu saldırıların kendilerini asla korkutmayacağını belirterek, "Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

İstanbul'da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı ile çok sayıda avukat katıldı. 1000'in üzerinde kişinin katıldığı anma töreninde şehit Cumhuriyet Savcısı için saygı duruşunda bulunuldu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, anma töreninde yaptığı konuşmada duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bağcı, "Dün İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz, terör örgütü mensuplarınca makamında yapılan silahlı saldırı sonunda şehadet şerbetini içerek Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenab-ı Hak şehitler için 'Onlara ölü demeyiniz. Onlar diridir. Ancak siz bilmezsiniz' diyerek, şehit meslektaşımızın farklı bir yaşama geçtiğini ifade etmektedir. Kahraman kardeşimizi şehit eden insanlık düşmanı iki terörist ise güvenlik kuvvetlerimizce yapılan operasyonda ölü ele geçirilmiştir" diye konuştu.

ADANA

Adana Barosu ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilmesini protesto etti.

Tarihi adliye binası önünde biraraya gelen Adana Barosu avukatları saygı duruşunda bulundu. Daha sonra basın açıklaması yapan Adana Barosu Başkanı Gazi Mengücek Çıtırık, hukukçular olarak teröre ve şiddet olaylarının her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, "Dün savcımıza yapılan saldırı bir terör eylemidir. Hiçbir ideoloji, hiçbir eylem insan canından insanın yaşam hakkında daha üstün değildir. Kimsenin yargıya intikal etmiş bir olayda kendi kuvvetiyle sonuç elde etmeye çalışması hukuken de vicdanen de savunulamaz" dedi.

ERZURUM

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilmesiyle ilgili Erzurum Barosu Başkanı Talat Gögebakan açıklama yaptı. Başkan, "Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a sıkılan kurşunlar avukatlara, yargıya sıkılmıştır." dedi.

Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'a yönelik terörist saldırıya hukuk camiasından tepkiler devam ediyor. Erzurum Baro Başkanı Göğebakan, şehit savcıya rahmet, yakınlarına ve yargı camiasına başsağlığı diledi. Şehit savcıya sıkılan kurşunların hukuka ve hukuk camiasına sıkıldığını dile getiren Baro Başkanı, "Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a sıkılan kurşunlar avukatlara, yargıya sıkılmıştır. Bu saldırıyı bahane ederek hiç kimse avukatları zan altında bırakarak baskı altına alma girişimlerinde bulunmasın." ifadelerini kullandı.

TRABZON

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Trabzon Adliyesi önünde eylem düzenlendi, olay kınandı. Adliye binası önünde toplanan çalışanlar ile çok sayıda avukat, şehit olan savcı Kiraz için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra konuşan Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl, yaşanan olayı kınadıklarını ifade ederek, “Cumhuriyet savcımız terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu yaşamını yitirmiştir. Geride 2 evladını, eşini ve bizleri mahzun bırakmıştır. İnanıyoruz ki mekanı cennettir. Bu hain saldırıyı kınıyoruz, bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” dedi. Konuşmanın ardından şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için dua edildi.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta yargı mensupları, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristlerce katledilmesini kınadı.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, yaptığı açıklamada, “Bizler yargı mensupları olarak bu saldırılardan yılmayız. Bu saldırılar, bizlerin birlik olma ve adalet dağıtma konusundaki gayretimizde bir eksilmeye bir sebebiyet vermez. Hatta herkes bilir ki yargı mensupları olarak peygamber postunda otururuz. O oturduğumuz posta bizim kanımızı bulaştıranlara dahi adalet dağıtmaktan imtina etmeyiz.” dedi. Başsavcı Topuz, teröristlerden birinin Zonguldak doğumlu olmasının hatırlatılması üzerine ise “Terörün ve teröristin Zonguldaklı veya başka bir yerden olmasının bizim açımızdan bir kıymeti yok. Zonguldaklı vatandaşlarımızın her biri gözümüzün bebeği güzide insanlardır.” ifadesini kullandı.

SAMSUN

Dün İstanbul Adliyesi’nde DHKP-C terör örgütü üyeleri tarafından şehit edilen Savcı Mehmet Kiraz için Samsun Adliyesi’nde Kur’an-ı Kerim okundu.

Adliye avlusunda toplanan bütün adli ve idari personel, terörü lanetledi. Şehit savcı Kiraz için saygı duruşunda bulunan meslektaşları, teröre karşı boyun eğmeyeceklerini dile getirdi. Programda konuşan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, yargı mensuplarının teröre boyun eğmeden görevlerini hukuka uygun şekilde yürütmeye devam edeceğini belirtti. Başsavcı Tosun, “Bu saldırıda şehit olan meslektaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine de sabırlar vermesini diliyorum.” dedi. Konuşmanın ardından şehit savcı için Kur’an-ı Kerim okundu. Program Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz’ün duası ile sona erdi.

MERSİN

İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi’nde teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Mersin Adliyesi önünde tören düzenlendi. Törende konuşan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, bu tür saldırıların yargı mensuplarını çıktıkları yoldan asla döndüremeyeceğini söyledi.

Saygı duruşunun ardından açıklama yapan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, cumhuriyet savcısının şehit düştüğü haberinin yüreklerine bir kor gibi düştüğünü ifade etti. Yıldırım "Adalet camiasının her mensubu bu büyük acıyı yürekten hissetmekte ve şehidine ağlamaktadır. Menfur saldırı şehit savcımızın nazarında Türkiye'de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan tüm insanları sindirme onlara gözdağı verme girişimidir. Bu saldırı alçakça bir terör eylemidir. Terörün inancı ve felsefesi olmaz. Terör düşüncenin öz suyunu emer ve kanla beslenir. Bu saldırının arkasındaki zihniyet emellerine asla kavuşamayacaktır. Milli birlik ve beraberliğimize zarar veremeyecektir. Bu tür saldırılar yargı mensuplarımızı çıktıları yoldan yürümekten asla alıkoyamayacaktır. " diye konuştu.

BATMAN

Batman Baro Başkanı Avukat Ahmet Sevim, Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındıktan sonra şehit edilmesini kınadı.
Batman Baro Başkanı Av. Ahmet Sevim, Cumhuriyet Savcısı Kiraz’a yapılan saldırıyı açıkça ve nefretle kınadığını belirterek, hiç bir adaletsizliğin adalet dışı yollarla sağlanamayacağını söyledi. Adalet hizmeti veren hakim, savcı ve avukatların meslektaş olduğunu hatırlatan Sevim, “Dolayısıyla bu olay meslektaşımıza yapılan bir saldırıdır. Hiç bir adaletsizlik adalet dışı yollarla sağlanamaz. Bu eylemde bu anlamda adalet dışı yola başvurularak yapılan bir olaydır. Hiç bir meşruiyeti olamaz. Dolayısıyla bu eylem bizim için kabul edilir bir eylem değildir” dedi.

ÇORUM

Çorum’da yargı mensupları, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde savcı Mehmet Selim Kiraz’ın DHKP-C militanları tarafından şehit edilmesini kınadı.

Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Müftü Mehmet Aşık, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Rumi Bekiroğlu, hakim ve savcılar, avukatlar ile adliye çalışanları katıldı. Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırıyı kınayan Baro Başkanı Akpınar, “Bugün hepimiz çok üzgünüz. Avukat, hakim, savcı, adliye çalışanı, tüm ülke hepimiz çok üzgünüz. Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, ailesi ve hukuk camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu vahim olayı teröristlerden birisi avukat cübbesi taşıdı diye avukatlara yönelik olumsuz bir algı operasyonu çevirme girişimi de mevcuttur. Bu durumu baro olarak ve avukatlar olarak kesinlikle kabul etmediğimizi, avukatlara ve cübbelerine lekelemeye çalışanları kınadığımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye