hukuk haberleri
Antalya Barosu'ndan suç duyurusu Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Eğitim- Sen olaya tepki gösterirken, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, olaya ilişkin soruşturma açıldığını ve konuyu takip edeceklerini açıklamıştı.

Antalya Barosu'da adı geçen müdür yardımcısı için suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

İşte Antalya Barosu'nun savcılığa gönderdiği suç duyurusu dilekçesi:

ANTALYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA
SUÇ DUYURUSUNDA
BULUNAN : Antalya Barosu Başkanlığı
Meltem Mah. 3822.Sok. Barohan Kat:2/Antalya
ŞÜPHELİ :F. G.
Kepez Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı
Atatürk Mah. Sakarya Bulvarı No159 Kepez/ANTALYA
SUÇ :-Suç işlemeye Tahrik (5237 sayılı TCK 214.md)
-Kanuna Uymamaya Tahrik ( 5237 sayılı TCK 217.md. ve 218. md.)
-Cinsel saldırıya azmettirme ( TCK 38/2 delaletiyle 102/3-b)
-Görevi kötüye kullanma (TCK 257/1)

SUÇ TARİHİ : 09.02.2015

KONU : Şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılması taleplidir.

AÇIKLAMA : Kepez Atatürk Anadolu Lisesi’ne yeni atanan Müdür Yardımcısı F.G.’nin 9 Şubat 2015 Pazartesi günü okuldaki 31 sınıf başkanını toplayarak, “bu okulda kızlar mini etek giyiyor. Bu tacize açık bir durum. Böyle giderlerse tacizi hak ediyorlar. Erkek öğrencilerden bir tim kuracağım. Erkekler mini etek giyen kızları önce uyaracak, eğer devam ederlerse taciz yapılacak” şeklinde söylemde bulunduğu hatta bu söylemlerinin Öğretmenler Kurulu toplantısında tutanak altına alındığı, tutanakta söz konusu beyanları kabul ettiği tespit edilmiş olmakla,

Türkiye'nin de taraf olduğu ve Anayasa uyarınca kanun hükmünde bulunan bütün uluslararası sözleşmeler, Çocuk Koruma Kanunu, Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanununun emredici hükümleri uyarınca, şüphelinin çocukları suç işlemeye tahrik içeren hukuka aykırı söylemlerde bulunması Türk Ceza Kanununun 214. maddesinde belirtilen suç işlemeye teşvik ve 217.ile 218 maddeleri gereği Kanuna Uymamaya Tahrik maddeleri uyarınca değerlendirmenin yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde cinsel saldırıya azmettirme suçunu oluşturmaktadır. Görevi kötüye kullanma suçunun varlığı ise tartışmasızdır.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu 76. Maddesi gereğince, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla yükümlü olan Antalya Barosu bu çerçevede, şüpheli tarafından yapılan bahsi geçen açıklamaları, küçük yaşta çocukların bu tür suistimallere teşvik edilmesi suretiyle hukuka aykırılık teşkil ettiğinden şüpheli hakkında kamu davası açılmasını talep ediyoruz.

SONUÇ/İSTEM : Yukarıda arz ve izah edildiği üzere ;Şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını talep ederiz. Saygılarımızla 20.02.2015

ANTALYA BAROSU BAŞKANLIĞI
ADINA
AV.ALPER TUNGA BACANLI
ANTALYA BAROSU BAŞKANI

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye