"> "> "/>
hukuk haberleri
Aihm'den Türkiye'ye 50 Bin Euro Tazminat Yazdır
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın
Aygan'ın 'Ölüm emirlerini Albay Kırca verdi" dediği Lokman ve Zana Zuğurlu cinayeti için AİHM, 50 bin Euro tazminata hükmetti

• PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın "ölüm emirlerini JİTEM komutanlarından Abdülkerim Kırca verdi" dediği Lokman ve Zana Zuğurlu için AİHM, Türkiye'yi 50 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Diyarbakır'ın Bağıvar beldesine 1993'te iki ceset bulundu. Yapılan araştırmada bu iki cesedin kimliği belirsiz kişilerce gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan Lokman ve Zana Zuğurlu olduğu anlaşıldı.

YEŞİL, KIRCA VE AYGAN SANIK DURUMUNDA

Çifte faili meçhulden 12 yıl sonra, Aygan'ın ifadeleri doğrultusunda çok sayıda faili meçhul cinayet işledikleri belirtilen itirafçı ve askerler hakkında dava açıldı. Kamuoyunda JİTEM davası olarak bilinen davada geçen yıl intihar eden JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı Albay Abdülkerim Kırca, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçılar Abdülkadir Aygan, Kemal Emlük'ün de aralarında bulunduğu kişiler sanık yargılanıyor.

Doğan birilerine 'arşiv' mesajı verdi

JİTEM ve PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'ın açıklamalarının aksine JİTEM arşivinin 'bir şahısta' değil Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı İstihbarat Başkanlığı'nda olduğunu iddia etti. "Arif Doğan bazı kesimlere mesaj vermek için bunu söylüyor" diyen Aygan, Arif Doğan'ın, Cem Ersever'in 2 koli dolusu kişisel arşivine el koyduğunu da belirterek "Eğer Arif Doğan, arşiv diye bunlardan bahsediyorsa da takdiri kamuoyuna bırakıyorum" diye konuştu.

Kaynak : www.ankahukuk.com

Copyright © 1999-2018 | Güneş Hukuk Bürosu
Antalya / Türkiye